Basın

7 yıl önce sosyal medya aracılığıyla kurulan ve bugüne kadar yüzlerce gönüllüye ulaşan InterTurkey, ihtiyaç sahipleri, Türkiye’nin her bir köşesinden köy okulundaki çocuklar ve kimsesiz çocuklar başta olmak üzere çeşitli yardım projeleri düzenliyor. İlkini geçen yıl gerçekleştirdikleri “Gönül Treni” projesiyle yaklaşık 150 gezgin geçen yıl Doğu Ekspresi‘yle Kars‘a giderek çok sayıda çocuğun kıyafet, kırtasiye ve oyuncak ihtiyacını karşıladı. İkincisi, bu yıl düzenlenen proje kapsamında oyuncak ve kitaplar bu kez Van Gölü Ekspresi’yle Van’a gidiyor

İNTER TURKEY gruplar admini BİLAL ÖZDEMİR’in de içinde bulunduğu, sosyal sorumluluk projesi kapsamında bir araya gelen 195 kişilik grup Ankara’da toplanarak, Van Gölü Ekspresi ile Tatvan’a geldi. Buradan da Feribotla Van Gölü üzerinden Van’a giden grup, ilde 3 ayrı okulda bakım onarım yaparak, öğrencilere kırtasiye ve giyim yardımında bulunacak. Grup adına açıklama yapan Bilal Özdemir, bu tür bir sosyal sorumluluk projesi ile ilk gezilerini 120 kişilik grupla Kars’a yaptıklarını belirterek, “Bizler kamplar ve festivallerden ziyade sosyal sorumluluk projelerini de hayata geçiren bir grubuz. İlkini geçen yıl Kars’ta yapmış olduğumuz ‘Gönül Treni’ adlı projemizle köy okulunun bakım ve onarımını yaparak, giyim, kırtasiye ve oyuncak yardımında bulunmuştuk. Bu yıl da ikinci gönül treni projemizi Van için yapıyoruz. Şimdi de 195 gezgin arkadaşımızla birlikte yine hediyelerimizi yanımıza alarak buradaki her bir çocuğa dokunmak için yola çıkmış bulunmaktayız.” dedi.

Hiçbir çıkar gözetmeksizin sadece çocukların yüzünü güldürmeyi amaçladıklarına dikkat çeken Özdemir, “InterTurkey olarak yola çıkarken en büyük hedeflerimizden bir tanesi olarak ulaşabildiğimiz çocuklara mutluluk götürmek istedik. Bize ‘çıkarınız var mı’ dediklerinde, ‘evet çıkarımız var’ dedik. Çıkarımız olan tek şey ise çocukların yüzündeki tebessümlerdir” diye konuştu.

7 yıldır çeşitli kamplar, festivaller, etkinlikler ve sosyal sorumluluk projeleri düzenlediklerini söyledi. Grubu kurarken kendilerine ulaşabilecekleri her çocuğa ulaşma sözü verdiklerini ifade eden Özdemir, ‘Gençler şunları yapıyor’ denilebilsin istediklerini belirtti. Daha önce 195 gezginle Hatay’da mülteci çocuklara oyuncak götürdüklerini anlatan Özdemir, lösemili çocuklarla vakit geçirdiklerini, huzurevi ziyaretleri yaptıklarını da ekledi. Ulaşılması zor köy okullarına ulaşmaya ve bir nebze mutluluk götürmeye çalıştıklarını dile getiren Özdemir, ‘Türkiye genelinde her ilde bir temsilcimiz var, her il için kurduğumuz gruplarla herkese anında ulaşabiliyoruz. Bu etkinlik için yaklaşık 200 gezginle yola çıktık. Erzurum’dan, Malatya’dan, Kars’tan, Çanakkale’den ve birçok diğer farklı ilden gelen var. Bizim tek bir çıkarımız var o da çocukların yüzünde bir tebessüm sağlayabilmek’ şeklinde konuştu.
Proje kapsamında 6 tane okulun ziyaret edileceğini , 2 okulda da bakım ve onarım çalışmasının yapılacağını belirtti.

Kaynaklar:

http://batmangazetesi.com.tr/mobil/haber/20019/batmanli-gencler-afrikaya-umut-olacak.html

http://www.sanalbasin.com/mobil/batmanli-genclerden-turkiyenin-en-buyuk-umut-projesi-28400480

Başa dön tuşu