Sosyal Sorumluluk


Bugüne kadar InterTurkey ailesi olarak sayısız Buluşmalar, Etkinlikler, Kamplar ve Festivaller düzenledik.
Her işimizde delicesine eğlendik ve eğlendirdik, hayatın tadına birlikte vardık. Ama enerjimizi sadece eğlenceye de tüketmedik.
Gezgin kültürünü yol kat etmekle gezip görmekle sınırlandırmayıp gittiğimiz yerlerde iz bırakmayı ve güzel hatırlanmayı amaç edindik. Bu anlamda bölgesel ve kitlesel olarak bir çok sosyal sorumluluk projelerine imzamızı attık. Bu projelerde de önceliğimiz hep çocuklar oldu.. Yaptığımız işlerden birkaçına örnek verecek olur isek;

Hatay ’da mülteci kampında savaştan kaçmış ailelerin çocukları için gezginler olarak kıyafet ve oyuncak toplayıp götürdük.

Doğu Ekspresi ile Kars ’a gidip belirlediğimiz 6 ihtiyaç sahibi okulun 4 tanesine oyuncak, kitap, kıyafet, kırtasiye malzemeleri götürdük; 2 tanesinin de bakım ve onarımını yaptık.

Van gölü Ekspresi ile bu sefer Van ’a gidip 4 ihtiyaç sahibi okulumuza yine aynı şekilde oyuncak, kitap, kıyafet, kırtasiye malzemesi ve çeşitli hediyeler götürdük.

”Lösev ’de 24 saat umut” projesi ile gücümüz yettiğince Lösev ’e maddi destek sağladık.

Yetiştirme yurtlarındaki çocukları ziyaret edip onlara oyuncaklar ve kıyafetler götürdük.

Türkiye ’nin birçok köy okuluna kütüphaneler yaptık ve okumaları için kitaplar gönderdik.

Down Sendromlu çocuklarımız için farkındalık etkinliği gerçekleştirdik.

Gaziosmanpaşa Onkoloji Hastanesi ’nde tedavi gören ve ömründe hiç 23 Nisan ’ı kutlayamamış olan çocuklarımızla bayram kutlama yaptık. Tiyatro ve sihirbazlık gösterisi yaptık, birlikte oyunlar oynadık, onlar için getirdiğimiz hediyelerle onları mutlu etmeye çalıştık.

Beykoz Galip Öztürk Çocuk Sığınma Evi ’nde kalan 99 çocuğumuza ortak doğum günü yapıp pasta ve hediyelerle temsili olarak doğum günlerini kutladık. Oradaki çocukların hepsi 3 ve 10 yaş arasında taciz ve tecavüze uğramış çocuklardı..
Ve bunun gibi daha aklımıza gelmeyen bir çok projemiz..
Hepsini yaparken inandığımız tek bir şey vardı o da yüzünü güldüremediğimiz çocuk bırakmayacağız idi.

Tüm bunların yanında Türkiye genelinde eş zamanlı olarak sokak hayvanlarını besleme etkinliği gerçekleştirdik ve gerçekleştirmeye de devam ediyoruz.

Vefanın sadece bir kelimeden ibaret olmadığını göstermek için huzurevi ziyaretleri de yapıyoruz.Ecdada saygıyla..

Çocuklara ve yaşlılara olan düşkünlüğümüzün yanında doğaya da sevdalıyız. Fidan dikme etkinliklerimizle geleceğe nefes olmaya çalışıyoruz.

Türkiye de eş zamanlı kıyı ve göl temizliği ile daha temiz mavilikler olsun istedik.

Türkiye de bir çok köy okullarına, kitapsız bir kütüphane olmaz diyerek kitaplar gönderip kütüphane yaptık.

Ülkede bir çok üniversitelere davet edilip InterTurkey Sosyal Farkındalık adı altında söyleyiş yaptık.

Şimdi yeni bir proje ile karşınızdayız: “ InterTurkey || Bir Adım, Bir Yudum
Elimiz bu sefer Afrika ’daki canlara uzansın istedik.
Afrika’da bir köy var ve bu köy su ihtiyacını kmlerce uzaklıktaki bir yerden sağlıyor, bu su alma işi de maalesef çocuklara kalıyor. Çocuklar her gün yürüyerek su almaya gidiyorlar ve bu çocukların birçoğu yollarda açlıktan hasta oluyorlar.
Bizim değerli arkadaşlarımızdan Ünlü Fotoğrafçı Gökhan Emre Akın “Afrika’da Yaşam” projesiyle oralarda çektiği profesyonel fotoğraflar ile sergiler açıyor ve açtığı sergilerden elde ettiği gelirleri Afrika ’daki çocuklar için harcıyor. Dedik ki ortak kaygımız çocuk, işimiz de onlar olsun..
Kolları sıvadık.
Gökhan ’ın işbirliğiyle İstanbul’da Afrikalı çocuklar için bir InterTurkey sergisi yapacağız ve gelecek bütün gelir kaynağını da Afrika ’daki o köye harcayacağız. Onlara kilometrelerce uzaklıktan getirmek zorunda kaldıkları suyu köylerinden temin etmelerini sağlayacağız, su kuyusu yapacağız! Ve bunu da 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı ’nda yapacağız.
Çocukların bayramında!
Ve o köydeki su kuyusuna InterTurkey ismini kazıyacağız…

Bu seferki emeklerimiz Afrikalı çocuklarımıza 
Bu yolda bizimle olacak, desteğini esirgemeyecek vicdan sahibi dostlarımız olduğunu da biliyoruz.
Her zaman diyoruz; toprak, üzerinde çocuklar neşeyle koşturabildiğinde yaşanılır hale gelir.
Gelin umut olalım, mutluluk olalım onlara..

Başa dön tuşu